Shazam Şarkıları Nasıl Bulabiliyor

Shazam Aslında Mantığı basit bir uygulama. Başta Aykut Elmas'ın vine'nin da ki gibi sananlar olabilir. Düşünsenize ceza çalıyor yetişme şansı yok. Bu adam 32 saniyede ana haberin giriş kısmını suna bilen biri. Normal bir spiker bunu 1dakika 52 saniye sürüyor. :D

Konuya dönecek olursak kabacası şu şekilde. Her şarkının tıpkı her insana ait parmak izi olduğu gibi birer izi vardır. Bu ize Spektrogram adı verilir. Shazam dinlettiğiniz şarkının spektrumunu, kendi veritabanındaki spektrumları tarayarak eşleştirir. Daha sonra da bu spektrumun ait olduğu şarkının ismini size sunar. Kısaca çalışma prensibi bu dilerseniz gelin daha da derine inelim. Bana bu kadarı yeten diyenler burada bıraksın kafası karışa bilir. :)

Aslında shazam sandığınız gibi yeni bir firma değil köklü bir firmaymış 3310 zamanın da bile kullanılıyormuş. o zamanlar da ise 4 haneli numarasını arayıp şarkıyı dinletiyorsun onlarda sana mesaj olarak şarkının adını yolluyorlarmış.

Ben de bunu şu an öğrendim ve çok şaşırdım.

Size olayı bir örnekle anlatayım. Aşağıdaki Spektrogram  Ömer Balık - Pray 4 Love  şarkısına ait şarkıyı dinlemek isteyen üzerine tıkayıp dinleye bilir. Bu göreseli onlin'e Spektrogram sitesinden çevirdim. Shazamında tam olarak yaptığı o kısa parçayı çevirip sayısal değerlerini bu şekilde buluyor.

Program veritabanın da eşleştirmeler yapıp çeşitli algoritmalara sokuyor çünkü dış ortam sesleri de işin içine girdiğiiçin bunları da hesaba katarak doğru müziği sizlere sunuyor. Bize her nekadar basit gelse de aslında gerçekten çok iyi bir sistem aynı sihir bazlargibi nasıl olduğunu anlayana kadar insana tam bir muamma gibi geliyor. Bu şu an bize herneka dar mümkün gelse de o zamanlar da insanlara garip geliyormuş çünkü biz şu an da bile söylediğimiz şarkıların adını unuta biliyoruz o zamanlar da bu 3 girişimci arkadaşa hiç kimse destek çıkmamış ama onlar vazgeçmemiş.

Yorumlar (0)

Hiç Yorum Yapılmadı ilk Yorumu Siz yapmaya Nedersiniz?

Yorum Yap